Kto z nas nie lubi wędkować i cieszyć się tą chwilą kiedy ryba bierze ..?
Wędkarstwo to jednak nie tylko radość z przebywania nad wodą i sprawne łowienie ryb, ale i troska o nasz rybostan w okresie zimowym.
Wiercenie otworów w lodzie często nie wystarcza by doprowadzić do wody potrzebny w tym czasie tlen.
"Ta zima tego dowodzi"...
Na naszym zbiorniku można było zauważyć pierwsze oznaki przyduchy, dlatego postanowiliśmy nie czekać. Pierwszą dobrą myślą było zwrócenie się do Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Pilawie: Zbigniewa Kisielewskiego o pomoc w walce z przyduchą. Na odpowiedź długo nie trzeba było czekać... Jednostka SP przybyła z motopompą, która przepompowywała wodę z jednego przerębla w okolice drugiego co powodowało natlenienie się przepływającej wody. Pomoc strażaków nie ograniczała się tylko do użyczenia sprzętu, ale również wycinania otworów w lodzie.
Zarząd koła składa serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom akcji. W szczególności: Prezesowi Straży i samym strażakom za poświęcony czas i zaangażowanie.
Komentarze (4)
Walicki Darek Data dodania: 11 lat temu Oceń: 0 + / -
pbrzuch Data dodania: 11 lat temu Oceń: 3 + / -
Mogę Ci zaręczyć (spike 70), że po takim natlenianiu zjawisko przyduchy ustąpiło.
Jedno ze zdjęć oczywiście przedstawia strażaka z wprowadzoną prądownicą do przerębla, jednak zwróciliśmy na to bardzo szybko uwagę i wylewaliśmy pompowaną wodę obok przerębla co powodowało powolny spływ już natlenionej wody. Głębokość w miejscach wlewania wody oscylowała w granicach 3-ech metrów, co z pewnością nie powodowało poruszenia warstwy mułu. Myślę, że ten sposób natleniania jest bardzo bezpieczny i efektywny. Naprawdę polecam...
Oczywiście oprócz tego co dziennie są oczyszczane przeręble z nowo powstałego lodu i mieszana jest w nim woda. Zjawisko przyduch może w każdej chwili powrócić i z pewnością będziemy przygotowani na powtórzenie akcji.
Pozdrawiam:)
Nawrocki Dariusz Data dodania: 11 lat temu Oceń: 0 + / -